Moglibyśmy powiedzieć, że na zorganizowanym przez nas obozie wydarzył się cud przemiany, dokonała niezwykła metamorfoza – młodzież z zamkniętej i nieufnej stała się otwarta i współpracująca. To wszystko prawda. Ale prawdą jest też to, że przecież ci młodzi ludzie nie zmienili się w ciągu kilku dni. Oni po prostu tacy są.

Zamykamy przeszłość. Poznajemy swoje mocne strony. Ważna jest przyszłość.

To dorośli, którzy przykleili im etykiety „leniwy”, „trudno nawiązuje kontakt”, muszą zobaczyć w nich tę jasną, pozytywną i wrażliwą osobę. Odciąć przeszłość. Do każdego podejść indywidualnie, odkryć jego wartość i razem spojrzeć w przyszłość.

To właśnie stało się na obozie. Podczas całego pobytu realizowaliśmy, oparty na założeniach współczesnej psychologii, program warsztatów Poznaj swoje mocne strony. Skupiliśmy się na odnajdywaniu i możliwościach rozwijania mocnych stron – dominujących talentów młodych ludzi. Nie analizowaliśmy tego, co było niedobrego w ich życiu – porażek, traumatycznych doświadczeń, tylko odkrywaliśmy drzemiące w nich możliwości i potencjał, mogące się stać filarami, na których zbudują swoją przyszłość.

Akceptujemy, zauważamy, słuchamy, rozmawiamy

Nasi trenerzy i wychowawcy, którzy cały swój czas i energię poświęcili na pracę
z młodzieżą, sprawili, że każdy, czasami pierwszy raz w życiu, poczuł się zaakceptowany, zauważony, kochany i ważny. Na drzwiach w pokoju wychowawców wisiała tabliczka ,,Tu możesz zawsze wejść’’. Wchodzili często.

Warsztaty, sport, zabawa

Czas na obozie był wypełniony do ostatnich minut zajęciami tanecznymi, kulinarnymi, wizytami w stadninie, sportem, rozmowami przy ognisku, zabawą w wodzie.

„Nie zostawiajcie nas!”

Udało nam się sprawić, że uczestnicy wyjeżdżali z obozu szczęśliwi i przekonani, że są w stanie sięgnąć po swoje marzenia. Jednocześnie czuliśmy, że wysyłają nam komunikat ,,Nie zostawiajcie nas’’! Nie chcemy ich zostawić. Wspólnie z naszymi trenerami wyznaczyliśmy każdemu indywidualny program rozwoju, realizowany z tutorem.

Mamy ogromną nadzieję, że i Państwo będą pamiętać o naszych wychowankach
i pomogą im kontynuować fantastycznie rozpoczętą wędrówkę po marzenia. Wierzymy, że wspólnie możemy szeroko rozwinąć, wciąż tylko lekko rozchylone, skrzydła tak bardzo nas potrzebujących młodych ludzi.