Praca w terenie – wspólna nauka codzienności

Po opuszczeniu domu dziecka, młodzi ludzie trafiają do zupełnie innej rzeczywistości. Najczęściej nie jest to łagodne wyfrunięcie z gniazda. To raczej drastyczny przeskok. Znikają wychowawcy, którzy zawsze byli blisko. Nie ma też znajomych z pokoju, z którymi można było porozmawiać przy każdej okazji. Zostaje cisza, samotność w pustym mieszkaniu i masa pytań o to, jak poradzić sobie w nowych sytuacjach. 

Dlatego ważne jest dla nas, że w Fundacji dzieciaki mogą liczyć na wsparcie asystentów usamodzielniania na spotkaniach indywidualnych. Mają na świecie osobę, która zawsze służy radą, pomocą i OBECNOŚCIĄ. W czasie pandemii, kiedy wielu podopiecznych czuje się wyobcowanych, jest to szczególnie istotne. 

Wiemy, że największe zmiany i magia dzieją się w pozornie zwyczajnych momentach. Asystent tworzy dla swojego podopiecznego bezpieczną przestrzeń, gdzie szukanie odpowiedzi na dręczące pytania i rozwiązywanie problemów jest po prostu łatwiejsze. 

Do takich momentów na pewno zalicza się czas, który Patryk spędza ze swoją asystentką – Magdą. 

Dużo razem gotują. Patryk uczy się, jak układać swoją dietę, gdzie szukać przepisów, jak planować zakupy. Prosty przepis na zdrową, śniadaniową szakszukę wykorzysta jeszcze wiele razy, bo smakuje mu dużo bardziej niż płatki z mlekiem 🙂  

Wspólnie wymyślają też przepisy, na przykład na ciastka owsiano-bananowe, czyli deser jednocześnie przepyszny i zdrowy.

To jednak tylko pierwsza “warstwa” tych spotkań. Kiedy robią coś wspólnie, pojawia się zaufanie, łatwiej się rozluźnić i otworzyć. Nie trzeba się przełamywać, można po prostu pytać. Na jednym z kulinarnych spotkań Patryk stwierdził, że chciałby dowiedzieć się więcej o planowaniu wydatków. Wspólnie z Magdą wymyślili, jakie narzędzie będzie najlepsze, żeby to wszystko uporządkować. 

Na kolejnym spotkaniu praca nad budżetem idzie już pełną parą i jest tematem przewodnim. Tabela zapełnia się liczbami, a Patryk na własne oczy może zobaczyć, gdzie szukać oszczędności, które wydatki są konieczne, a które nie. Teraz trzeba tylko trzymać się swoich budżetowych założeń 🙂 

Metodyczna praca asystentów z podopiecznymi i budowanie głębokich relacji pozwala krok po kroku dochodzić do ważnych wniosków i zdobywać kolejne umiejętności. Jednocześnie młodzi ludzie czują się bezpiecznie i mogą liczyć na wsparcie, które jest chyba najważniejsze na początku drogi do pełnej samodzielności. 

Projekt dofinansowany ze środków m.st. Warszawy.

Zakochaj się w Warszawie
Zakochaj się w Warszawie
Powrót do aktualności