WAKACJE, KTÓRE ZMIENIAJĄ ŻYCIE PO RAZ DRUGI – RELACJA Z OBOZU

Za nami kolejna edycja WAKACJI, KTÓRE ZMIENIAJĄ ŻYCIE! Pod koniec czerwca udaliśmy się do Okuninki, gdzie przez 10 dni nasze dzieciaki wzięły udział w wielu rozwojowych warsztatach i aktywnie odpoczęły po pracowitym roku szkolnym. 

(NIE) CHCE MI SIĘ! 

“A nie mogę zostać w pokoju?” – pytanie, które pojawiło się na początku obozu zwiastowało problemy z motywacją do wszelkiej aktywności. A mieliśmy sporo w planach! Przed nami stało poważne zadanie – pokazać dzieciakom, że można fajnie i wartościowo spędzić wakacje zamiast siedzieć z nosem w telefonie, zamkniętym samotnie w pokoju.  

Mimo początkowej niechęci, wszyscy uczestnicy dzielnie stawiali się rano na warsztatach. Z dnia na dzień widać było coraz większe zaangażowanie. Okazało się, że przyswajanie nowej wiedzy nie musi być nudne – każdy warsztat był nastawiony na praktyczne ćwiczenia. Podczas warsztatów z radzenia sobie ze stresem opanowaliśmy techniki relaksacyjne, a na warsztatach z przeciwdziałania uzależnieniom odgrywaliśmy scenki inspirowane codziennymi wydarzeniami. Nie brakowało również dyskusji, dzięki którym dzieciaki zaczęły się otwierać i dzielić swoimi, często zaskakująco dojrzałymi przemyśleniami.  

Zaskoczyło mnie, że tyle osób było zaangażowanych i się wspierało.

Uczestnik obozu

Oczywiście nie mogło zabraknąć również aktywnego wypoczynku. Na koniec obozu wszyscy wspominali zawody sumo, wycieczki rowerowe czy gry terenowe i już nie pamiętali, że przez pierwsze dwa dni ciężko było zebrać się nawet na plażę. Cudownie było zobaczyć, jak dzieciaki nabierają chęci i energii do działania, która mimo zakończenia obozu nadal napędza nas do bycia aktywnymi.  

NIE JESTEM Z TYM SAM… 

Poczucie osamotnienia i niezrozumienia towarzyszy wielu naszym dzieciakom. Wydaje im się, że są samotną wyspą. WAKACJE, KTÓRE ZMIENIAJĄ ŻYCIE pokazują, że wcale nie musi tak być! Na obozach zawsze towarzyszy nam przyjazna i bezpieczna atmosfera. Dzieciaki doceniają to, że często po raz pierwszy mogą się otworzyć i opowiedzieć swoje historie. Nagle okazało się, że wszyscy mają podobny zbiór doświadczeń i razem mogą się wspierać.  

Na wyjeździe pokazano mi, że nie ważne co się dzieje, nie jestem w tym sama. Nauczyłam się, że trzeba się wspierać mimo wszystko.

Uczestniczka obozu

Wyjątkowe okazały się warsztaty o emocjach, podczas których wielu uczestników było zaskoczonych jak ważną rolę odgrywają one w naszym życiu i postanowiło, że od tej pory będą uważniej się im przyglądać i nie trzymać ich w sobie. Dzięki codziennej pracy dzieciaki zobaczyły również, że warto szanować nawzajem swoje granice, słuchać innych, a wszystkie nieporozumienia wyjaśniać od razu, bo dzięki temu tworzymy zgrany zespół. 

Nauczyłem się, że emocje odgrywają ważną rolę w naszym życiu.

Uczestnik obozu

Koniec obozu zawsze wzbudza w nas wzruszenie, ale cieszymy się na dalszą pracę z naszymi wspaniałymi dzieciakami. Do Warszawy wróciliśmy jako zgrany zespół. Z Okuninki zabraliśmy ze sobą mnóstwo inspiracji, cenną wiedzę i wiele pięknych wspomnień, które dodadzą nam energii na kolejny rok.  

Chcielibyśmy podziękować z całego serca wszystkim naszym Darczyńcom – bez Waszego wsparcia nie udałoby się zorganizować Wakacji, które zmieniają życie! 

Obóz dofinansowano ze środków Fundacji Orlen oraz Fundacji PKO BP, w stronę których składamy serdeczne podziękowania! 

Powrót do aktualności