Głównym celem wszystkich warsztatów, które realizujemy dla naszych dzieciaków w Warszawie i w Łodzi, jest budowanie w młodzieży nowych umiejętności i kompetencji. Mają one jak najlepiej przygotować je do samodzielnej przyszłości. Tematem kilku ostatnich spotkań była komunikacja. Bo przecież w codziennym życiu, niezależnie od wieku, trzeba się ze światem dogadać!
Jak cię widzą, tak cię piszą? Jak pokazać swoje pasje i marzenia tam, gdzie każdy z nas jest na świeczniku, czyli w mediach społecznościowych? O tym od eksperta z zakresu komunikacji i PR uczyła się grupa naszych podopiecznych w Łodzi.
Okazało się, że już w młodym wieku można pokazać się światu jako osoba kompetentna w tematach, które nas pasjonują. Nasz profil może dawać odbiorcom cenne informacje i wiedzę, a nam dawać okazję do budowania swojej marki osobistej (brzmi poważnie, prawda?).
Możemy dzielić się ze światem pasją do piłki nożnej, gotowania, tańca. Cudnie było obserwować, jak uczestnikom warsztatów oczy coraz bardziej się świecą. Wszyscy bardzo zaangażowali się w warsztaty i prześcigali się w pomysłach na swoją przyszłość i na siebie.
Najbardziej zaskoczyła historia jednej z naszych dziewczyn. Na początku warsztatów była wycofana. Nie chciała dzielić się swoimi planami.
„Nie wiem, co będę robiła jutro rano, a co dopiero za kilka lat?” – zapytała.
Wystarczyło jednak trochę czasu i rozkręcenie się rozmowy na warsztatach, aby podopieczna się otworzyła. Zaczęła opowiadać o swoim marzeniu. Jest nim stworzenie własnego studia tańca, do czego już zresztą dąży, bo zaczęła kurs choreografii. To jest dopiero imponujący plan, o którym można komunikować! Zbieraliśmy szczęki z podłogi.
Trzymamy kciuki za marzenia wszystkich uczestników warsztatów!
Nie każda rozmowa w naszym życiu będzie łatwa. Jednak nawet na te, które będą wielkim wyzwaniem, można się przygotować. Techniki rozmów trudnych szlifowali nasi podopieczni z Warszawy (pod okiem specjalisty od komunikacji kryzysowej!).
Grupa dowiedziała się, jak ważne jest rozpoczynanie komunikatu od “ja”, zamiast “ty”.
(“Smucą mnie twoje słowa”, zamiast “ciągle się mnie czepiasz!”)
Ćwiczyliśmy proponowanie rozwiązań, zamiast rzucania niepotrzebnych oskarżeń i zaczepek. Ważnym momentem warsztatów były ćwiczenia, które uświadomiły grupie, jak wiele wspólnego mamy ze sobą jako ludzie (także ci ludzie, z którymi trudno nam się dogadać).
W ten sposób właśnie okazało się, że przepisem na dobre przeprowadzenie każdej trudnej rozmowy jest zasada trzech słów:
“Miłość”, “Człowiek”, “Banan”
Brzmi enigmatycznie? Być może, ale przecież nie możemy zdradzać wszystkich warsztatowych technik. 😀
Najważniejsze, że nasze dzieciaki już w praktyce wykorzystują nowe umiejętności w rozmowach ze znajomymi, nauczycielami, a także ze swoimi asystentami usamodzielniania w Fundacji.
———
Działania w Łodzi odbywają się w ramach projektu “Dobry Początek” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014 – 2020
Działania i warsztaty w Warszawie współfinansowane są ze środków m.st. Warszawy.
Wszystkie pola są wymagane.