FUNDACYJNE WARSZTATY WYJAZDOWE

Jesień przywitaliśmy pracowicie – za nami warsztatowe wyjazdy, które dały nam zastrzyk energii na nadchodzący koniec roku. Warsztaty wyjazdowe to często przełomowe momenty w pracy z naszą młodzieżą. To piękny czas, kiedy odkrywają siebie i otwierają się na innych. 

 

POZNAJ SWOJE MOCNE STRONY

Opuszczona głowa, kaptur na głowie… kiedy Piotrek przyszedł do Fundacji zastosował zasadę ograniczonego zaufania. Tak jak u wielu naszych nowych podopiecznych tak i u niego pojawiły się pytania. Czy zostanę zaakceptowany? Czy odnajdę się w nowej grupie? Czy to ma sens?  

Żeby pomóc naszym nowym podopiecznym odnaleźć się w Fundacji oraz rozpocząć pracę z asystentem usamodzielniania organizujemy dla nich wyjazdy Poznaj Swoje Mocne Strony. Pod czujnym okiem wykwalifikowanej i doświadczonej trenerki i coachki młodzież wybiera się w podróż po krainie swojej osobowości. Program jest intensywny – uczestnicy biorą udział w warsztatach, wykonują różne zadania i rozwiązują test. Wszystko po to, żeby jak najlepiej poznać siebie – dominującą półkulę mózgu czy inteligencję, styl uczenia się, typ osobowości i talenty Gallupa. Pokazujemy im, że coś co zawsze było odbierane przez otoczenie za wadę, jest po prostu cechą, której rozpoznanie może ułatwić nam uczenie się czy funkcjonowanie w społeczeństwie. Piotrek bardzo się zdziwił, że jego brak możliwości usiedzenia w miejscu, świadczy o tym, że ma kinestetyczno-dotykowy styl uczenia się i lepiej przyswaja wiedzę, gdy się porusza i jest w coś zaangażowany.  

Dzięki odkryciu swojego potencjału i meandrów swojej osobowości, dzieciaki zaczynają lepiej siebie rozumieć. Podczas wyjazdu często po raz pierwszy słyszą, że wszystko z nimi w porządku i że każda cecha jest wartościowa – po prostu warto nauczyć się umiejętnie ją wykorzystywać. Pomagają w tym również indywidualne sesje coachingowe z trenerką, która tworzy szczegółowy raport dla każdego uczestnika. Podczas spotkania młodzież dowiaduje się jak pracować ze swoimi mocnymi stronami, jak je rozwijać i wykorzystywać w budowaniu dobrej przyszłości. Asystentki usamodzielniania przekazują raport opiekunom uczestników podczas spotkania. Dzięki temu również i oni mają szansę lepiej zrozumieć swoich podopiecznych. 

Na wyjeździe Piotrek powoli zaczął się otwierać. Z każdym dniem coraz pewniej wypowiadał się na warsztatach, coraz częściej było widać uśmiech na jego twarzy – po raz pierwszy usłyszał tyle dobrych rzeczy na swój temat. Nie bez znaczenia było wsparcie grupy, która mocno się zintegrowała podczas wspólnych zajęć. Piotrek obawiał się czy odnajdzie się wśród nieznajomych – w końcu często czuł się niewidzialny wśród rówieśników i był typem samotnika. Jednak na zakończenie wyjazdu ze zdumieniem stwierdził: “mam nowych znajomych. Nie jestem sam!”.  

Przy pożegnaniu nie zabrakło wzruszeń, ale na szczęście wiedzieliśmy, że kolejnego dnia spotkamy się w Fundacji i czeka nas dużo ciekawych projektów! Bo efektem wyjazdu są nie tylko nowe przyjaźnie, ale również wiara w to, że marzenia są osiągalne! 

SZCZĘŚLIWA DROGA DO DOROSŁOŚCI  

Czas po wyjściu z domu dziecka jest szczególnie trudny. Bez odpowiedniego wsparcia ciężko ogarnąć nową rzeczywistość i zacząć w pełni samodzielne życie. Oprócz poczucia osamotnienia dochodzą problemy z codziennymi sprawami do załatwienia – opłatami za mieszkanie, pójściem do lekarza, banku czy urzędu, przygotowaniem sobie zdrowego posiłku… Trudno odnaleźć im się w dorosłym świecie.

W procesie usamodzielnienia kluczowe jest profesjonalne wsparcie, dzięki któremu młody człowiek poczuje, że ma grunt pod nogami. Dlatego w ostatni weekend września wybraliśmy się do Nieporętu, gdzie nasi młodzi dorośli wzięli udział w warsztatach rozwojowych.  

Podczas wyjazdu, uczestnicy mieli okazję, żeby sprawdzić… jakim są kolorem! Brzmi tajemniczo? Chodzi oczywiście o kolor osobowości – niebieski, zielony, żółty i czerwony. Każdy z nich odpowiada pewnej grupie cech charakterystycznych – na przykład kolor zielony oznacza osobę troskliwą, empatyczną, cierpliwą, wyciszoną, a czerwony osobę zdecydowaną, rywalizującą, wymagającą i zdeterminowaną. Zajęcia pomogły uczestnikom nie tylko odkryć swoją osobowość, ale również dowiedzieć się jak mogą to wykorzystać – w szkole, pracy czy kontaktach z innymi ludźmi.   

Wspólny wyjazd to był również czas, żeby dać się poznać innym, spróbować otworzyć się na drugiego człowieka i zbudować relacje nie tylko z rówieśnikami, ale również ze swoimi asystentami usamodzielniania. Uczyliśmy się słuchać siebie i komunikować w życzliwy i zarazem efektywny sposób. Uczestnikom szczególnie zapadły w pamięć zajęcia, podczas których losowali osobę, którą następnie musieli przedstawić za pomocą karykatury. Następnie grupa zgadywała kogo przedstawia rysunek. Zadanie pokazało jak ważne jest słuchanie drugiej osoby, zwracanie uwagi na to co chce przekazać.  

Pierwsze warsztaty wyjazdowe dla młodych dorosłych to był intensywny, ale i piękny, wartościowy czas. Wróciliśmy pełni zapału do dalszej pracy i już nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu! 

Wyjazd dla starszej grupy podopiecznych został zrealizowany w ramach zadania publicznego sfinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Powrót do aktualności